„POMAGAMY Z GŁOWĄ!
Edukacja wolontariuszy i opiekunów faktycznych osób starszych.
Projekt realizowany został w okresie od 01.04.2018 do 31.12.2018 i obejmowała swym zasięgiem mieszkańców powiatu inowrocławskiego w województwie Kujawsko-Pomorskim.
Skierowany był do 64 osób powyżej 60 roku życia, w tym:
- pierwsza grupa to osoby, które nabyły podstawowe umiejętności w opiece nad rówieśnikami, którzy nie są w stanie samodzielnie wykonywać codziennych czynności (40 osób),
- druga grupa to osoby, które sprawują opiekę nad pacjentem, w związku z jego złym stanem psychicznych bądź fizycznym ( 32 osoby, w tym 8 wolontariuszy z grupy pierwszej).
Wszystkie osoby ukończyły 60 lat.
Celem projektu było poprawienie jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną. Dzięki uczestnictwu w projekcie 64 osoby, w tym 40 w wieku 60+ , które nabyły podstawowe umiejętności w opiece nad rówieśnikami, którzy nie są w stanie samodzielnie wykonywać codziennych czynności.
Zrealizowano 8 wykładów otwartych dotyczących usług społecznych, na których wszyscy uczestnicy projektu dowiedzieli się jak taką opiekę świadczyć. W wykładach otwartych uczestniczyło 40 osób. Tematy wykładów obejmowała:
- Analizę demograficzną seniorów.
- Żywienie w wieku senioralnym.
- Problem starzenia się.
- Opis usług opiekuńczych.
- Bezpieczeństwo seniorów.
W ramach projektu odbyło się szkolenie dla wolontariuszy i opiekunów faktycznych, podnoszące kompetencje w formie kształcenia. Szkoleniem objętych było 32 osoby podzielone na 4 grupy. Przeprowadzono 4 cykle szkoleń teoretyczno – praktycznych. Program szkolenia obejmował m.in.:
- rolę i zadania opiekuna,
- choroby wieku podeszłego,
- obserwacje chorego, pomiar i analiza parametrów,
- prawidłowe żywienie ludzi chorych , starszych i niepełnosprawnych
Zapewniono opiekunom faktycznym oraz wolontariuszom poradnictwo indywidualne w tym psychologiczne oraz pomoc w uzyskaniu informacji umożliwiające poruszanie się po różnych strefach wsparcia. Porad udzielili m.in. prawnik, ratownik, pielęgniarką.
Zorganizowano praktyki dla 8 wolontariuszy, którzy nabyli doświadczenie w kwestii opieki nad osobą zależną.
W październiku i listopadzie zorganizowano wyjście do teatru w ramach integracji kulturalno-społecznej, które miało na celu wymianę doświadczeń między opiekunami, wolontariuszami oraz słuchaczami wykładów, a także zrelaksowanie opiekunów faktycznych.
Sfinansowano usługi opiekuńcze, które umożliwiły uczestnictwo w projekcie opiekunom faktycznym w szkoleniach i doradztwie niniejszego zadania.
„POMAGAMY Z GŁOWĄ! Edukacja wolontariuszy i opiekunów faktycznych
osób starszych”
Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz
Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020
Projekt „POMAGAMY Z GŁOWĄ! Edukacja wolontariuszy i opiekunów faktycznych osób starszych” realizowany jest przez Spółdzielnię Socjalną „Twoje Smaki” w Inowrocławiu, w okresie od 1 kwietnia 2018 roku do 31 grudnia 2018 roku.
Celem projektu jest:
· Poprawa jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną.
· Nabycie podstawowych umiejętności w opiece nad rówieśnikami, którzy nie są w stanie samodzielnie wykonywać codziennych czynności.
· Przygotowanie uczestników do świadczeń usług opiekuńczych.
Przewidziane w projekcie działania:
· Wykłady otwarte.
· Szkolenia dla wolontariuszy oraz opiekunów faktycznych.
· Indywidualne poradnictwo: lekarza, rehabilitanta, psychologa, prawnika.
· Praktyki dla wolontariuszy
· Integracja kulturalna i społeczna
· Finansowanie usług opiekuńczych dla osób niesamodzielnych
Projekt skierowany jest do trzech grup docelowych zamieszkujących powiat inowrocławski.
- Osoby zainteresowane zdobyciem podstawowej wiedzy z zakresu Polityki Senioralnej. Zakładana ilość uczestników tej grupy to 40 osób w wieku 60+
- Grupa będzie liczyła 32 osoby, w tym 24 opiekunów faktycznych a także dodatkowo 8 wolontariuszy z grupy 1.
- Osoby starsze o ograniczonej samodzielności będące pod opieką opiekunów faktycznych z grupy drugiej. Grupa ta będzie liczyła 24 osoby w wieku 60+
Łączna ilość osób biorących udział w projekcie będzie wynosiła 88 osób.